Alüminyum döküm, kokil döküm ve döküm proseslerinde döküm işleminin kalitesini etkileyen başlıca faktör kokil kalıp tır.

Bunların başlıcaları; dönme hızı, döküm sıcaklığı, döküm hızı ve kalıp sıcaklığıdır. Bu faktörlerin etkileri daha çok gerçek savurma döküm için incelenmiştir. Dönme hızının ayrıca döküm yapısı gerek tane boyutunu küçültücü  gerekse mikro bileşenlerin  homojen dağılımını sağlayıcı bir etki de vardır.

Döküm sıcaklığı ise katılaşma şeklini etkilediğinden bu sıcaklığın seçiminde, dökümden istenen yapıda olması göz önünde tutulmalıdır. Düşük sıcaklık maksimum tane küçülmesi ve eşekseni kristallerin oluşumuna yol açar. Yüksek sıcaklık ise bir çok alaşımda kolonsal yapıyı teşvik eder. Genel uygulamada seçilen sıcaklık, yeterli metal akışını sağlayan, iri taneli oluşumuna ve sıcak yırtılmaya sebep olmayacak yükseklikteki sıcaklıktır.

Döküm hızını kontrol eden birinci faktör, döküm işleminin, sıvı metalin soğuyup hamur haline geçmeden bitirilmesi gereğidir; bununla beraber çok yüksek döküm hızları türbülans’a ve hatta sıvı metalin saçılmasına yol açabilir. Oysa yavaş hızla dökümün, yönlenmiş katılaşmayı ve beslemeyiteşvik etmek ve sıcak yırtılma eğilimini azaltmak gibi uygulamada büyük önem taşıyan avantajları vardır.

Kalıp malzemesinin kım yerine metal oluşu önemli oranda tane küçülmesine neden olur. Ancak kalıp sıcaklığının yapı üzerindeki etkisi ikinci derecededir. Birinci ve en önemli etki kalıbın sıcaklık etkisiyle genleşebilme  kabiliyetidir; genleşme miktarı  ne kadar fazla olursa, özellikle gerçek  savurma dökümde, sıcak yırtılma  riskide o kadar az olacaktır.

Gerçek savurma döküm uzun yıllardır boru  üretiminin başta gelen yöntemi olmuştur. Gerek dökülmüş halde kullanılan dökme demir veya çelikten borular, gerekse dökülüp işlenerek kullanılan silindir laynerleri, piston ringleri  uygulamaya örnek olarak verilebilir. Yarı savurma döküm için, bakır dişli çelik makara dökümleri; savurmalı döküm için ise  CO-Cr alaşımından dişçilikte gereksinilen dökümler, uygulama alanlarına örnektir.

Kokil döküm, yüksek basınç altında erimiş metalin kalıp boşluğunda sıkıştırılarak şekle girmesiyle olan metal döküm işlemine kokil döküm denir. Kalıp boşluğu, şeklini içine işlenmiş ve enjeksiyon kalıba benzer olan iki sertleştirilmiş takım çeliğinden alır. Genellikle kokil döküm demir dışı metaller, özellikle çinko, bakır, alüminyum, magnezyum, kurşun, kalay ve kurşun ve kalay bazlı alaşımlarla yapılır.

KOKİL DÖKÜM

Kokil döküm, farklı alaşımlar ile geniş bir yelpazede üretim için idealdir. Döküm, üstün mekanik özellikler ve geliştirilmiş işlenebilirlik elde etmek için ısıya tabi tutulur. Dökme demir çelik çekirdek ile mükemmel bi tekrarlanalabilirlik elde edilir.

KOKİL DÖKÜMÜN AVANTAJLARI

Bu süreç seri üretim için uygundur; boyutsal doğruluk ve yüzey açısından geleneksel kum döküme göre daha kullanışlıdır. Minimum duvar kalınlığı 3,0 mm dökülebilir, istisnai olarak küçük alanlar üzerinde 2mm olabilir.

Alüminyum alaşım döküm aralığı birkaç gram ile 100 kg arasında değişir. Bazı dökümhanelerin kokil döküm ile 300 kg’lık silindir blokları ürettiğine dair raporlar vardır. Parça boyutu ve karmaşıklığı arttıkça kokil döküm süreci daha pahalı olur ve ekonomik olmaz. Aynı zamanda kalıp işleme ve dökümü kalıptan çıkarmak zor olucaktır hem de boyutsal doğruluk, sağlamlık ve katılaşmada azalma olucaktır.

Kokil döküm, kum döküme göre 20% daha fazla mekanik özellikler elde etme kabiliyetine sahiptir. Sistem otomatikleştirilir ve seri üretime bağlanır. İç detaylar içinse kum veya alçı ile çalışılır ve yarı kokil döküm uygulanır.

Alüminyum Döküm Fabrikamızın Tanıtım Videosu

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.


Alüminyum Talaşlı İmalat

TALAŞLI İMALAT

Alüminyum talaşlı imâlat tekniği, kesici takım, tezgah ve makineler yardımı ile talaş kaldırarak yapılan şekillendirme işlemidir. Talaşlı imâlat tekniğinde, parçanın istenilen şekle ve ölçülere sahip olabilmesi için vargel, planyalama, tornalama, borlama, delme, frezeleme, broşlama, raybalama ve taşlama gibi bir çok yöntem kullanılmaktadır.

Kokil Döküm ve Kokil Kalıp TasarımıALÜMİNYUM KOKİL DÖKÜM & KOKİL KALIP

1995 yılından itibaren alüminyum kokil döküm yöntemini üretim faaliyetleri arasına katmıştır. Kokil kalıba döküm yönteminde özel kalite demir yada çelik kullanıldığından aynı kalıba çok sayıda döküm yapılabilmektedir. Kalıp maliyeti pahalı olmakla birlikte çok sayıda üretim için ekonomiktir.

Alüminyum Kum Döküm YöntemiKUM DÖKÜM YÖNEMİ

Firmamızın kurulduğu 1980 yılından bugüne kadar alüminyum kum döküm yöntemini üretim faaliyetleri arasında devam ettirmektedir. Kum döküm yöntemi özel silis kumundan oluşan kalıp içine sıvı metalin dökülerek yapılan parça üretim şeklidir.

Türk Döküm Alüminyum Metal EnjeksiyonBASINÇLI ALÜMİNYUM DÖKÜM

Alüminyum döküm tekniklerinden biri olan basınçlı alüminyum döküm, erimiş sıvı metalin enjeksiyon makinaları yardımıyla basınç uygulanarak kalıp boşluğuna enjekte edilmesi şeklinde yapılan üretim yöntemidir. Firmamızda iki adet enjeksiyon makinası bulunmakta olup, kalıp maliyeti yüksek ancak parça birim maliyeti düşük bir döküm yöntemdir.

Alüminyum Döküm Parçalar ve Ürün Grupları :

Alüminyum günlük hayatta bir çok yerde karışımıza çıkmakla birlikte, daha çok otomobil, motor, uçak ve makina sanayi sektörlerinde kullanılmakta olup, hafifliği, ısıyı emme özelliği ve kolay işlenebilirliği sayesinde çeşitli sektörlerde kullanılabilmektedir. Firmamız otomotiv yedek parça, traktör, motor, makina parçaları ve aydınlatma sektöründe Türkiye’nin öncü kurum ve kuruluşlarına hizmet vermeye ve alüminyum sektörüne önemli bir katkı sağlamaya devam etmektedir.

Firmamızın alüminyum döküm yöntemleri ile otomotiv, traktör, motor, makine ve savunma sanayi gibi sektörlere üretimini yaptığı ürün ve parçalardan bazıları