Şirvanlı Alüminyum Dökümün en güçlü özelliği olan mühendislik hizmeti ile ürün tasarımı ve geliştirme konusunda müşterilerine hizmet vermektedir.

Tasarım kısmında teknik yenilikler takip edilerek parça üzerinde revizyon, modelleme kalıp çalışmaları yapılmaktadır.

Resim en iyi biçimde okunup analizi yapılarak modelin hatasız, en uygun ve en hesaplı şekilde yapılması tasarlanır. Dökümde oluşabilecek hataları henüz tasarım aşamasındayken müdahale edilir. Kalıp ve model en kısa zamanda yapılacak şekilde tasarlanır. Talaşlı imalat kısmı için CNC tezgahlarına işleme programları hazırlanır.

Parça tasarım ve geliştirme yeteneği ŞİRVANLI’nın faaliyet alanında emsal firmalar arasında sahip olduğu en güçlü mühendislik özelliğidir.

ŞİRVANLI Alüminyum Döküm A.Ş. VISICAD bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanarak müşterileri için uygun kalıp ve parça tasarımlarını başarı ile gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, müşterinin tasarım dondurma süresine katkı sunabilmek için kalıpsız hızlı prototip ürünleri çok kısa sürelerde üretebilmektedir.

Kalıp ve parça işlemenin önemli bir projesi olan bilgisayar destekli üretim (CAM) programları ŞİRVANLI bünyesinde aktif olarak kullanılmaktadır.